מה צריך לבדוק בדירה לפני שעוברים אליה?

מעבר דירה הוא תהליך ארוך שמגיע לשיאו ביום ההובלה ובפריקה של הציוד בבית החדש.

יחד עם זאת, מסתבר שאת רוב הבדיקות החשובות כדאי לבצע עוד הרבה לפני המעבר. הנה למשל כמה נושאים שרלוונטיים למעברי דירות בכל רחבי הארץ:

א. מצב המבנה – אפשר לשלב בין סריקה חזותית של תשתית המבנה והדירה, לבין הזמנת שירותי חברת בדק בית. באופן עקרוני, מטרת הבדיקה היא לזהות בשלב מוקדם נזקים בלתי הפיכים, בלאי או שחיקה. כך ניתן לגלם את עלויות התיקון במחיר העסקה ולחסוך הוצאות מיותרות בעתיד.
כמו כן, בדיקת מצב התשתית חשובה גם בדירות שכורות וגם בדירות קנויות. בדירות שכורות יש לכך משמעות כי הבדיקה מונעת את הטלת האחריות על השוכר, בעוד בדירות קנויות המטרה היא כאמור לחסוך בהוצאות.

ב. צנרת וחשמל – גם התשתית שמותקנת מתחת למבנה עצמו חשובה לפני מעבר דירה. את זה בודקים באמצעות הזמנת אנשי מקצוע שמכירים את התחום, אך בהתאם לאזור המגורים הספציפי. אינסטלציה בירושלים לדוגמא שונה לחלוטין מאינסטלציה בתל אביב, בעיקר בגלל סגנון הבנייה הייחודי של עיר הבירה.
בכל מקרה, אפשר לקבל המלצות על שירותי אינסטלציה בירושלים, בתל אביב או בכל מקום אחר בארץ וכך להיכנס לדירה בראש שקט.

אינסטלציה בירולשים

ג. שעבוד – רשימת הבדיקות שיש לבצע לפני מעבר דירה מתייחסת גם להיבט הבירוקרטי. בהקשר הזה בודקים בעיקר האם הדירה משועבדת לאדם מסוים שהוא לא זה שמשכיר או מוכר אותה. השעבוד גם יכול להיות לטובת בנק, צד ג' או חברה פרטית.

מה הקשר בין אופי השכנים וחווית המגורים בבית?

מלבד האמור לעיל, כדאי לבדוק את הסביבה ואת השכונה. אפשר לדפוק על דלתות השכנים ולערוך הכרות בסיסית, לקבל המלצות מאתרי אינטרנט ולהשתמש גם במידע שמופיע ברשתות החברתיות. מידע הוא כוח ובמעבר דירה ניתן להיעזר בו גם על מנת להיערך לחוויית המגורים החדשה בצורה נכונה.

לסיכום, הבדיקות הכי חשובות לפני מעבר דירה מתבצעות במבנה, בתשתית ובמצב השעבוד. במקביל כדאי גם לברר את אופי השכנים והאווירה בבניין.

דילוג לתוכן