טופס 4 לבית וחיטוי מים

מה הוא טופס 4?

בכדי להתחבר לתשתיות לאחר סיום הבניה, יש להגיש טופס 4- בקשה לחיבור מבנה ראוי לשימוש לחשמל, מים וטלפון. לאחר מכן יחל תהליך של בדיקת המבנה לצורך חיבור תשתיות. לכן, לא ניתן להתחיל לעשות שימוש בבניין, בין אם מדובר בבניין מגורים או משרדים, ללא הגשת טופס 4.

מה כדאי לדעת על טופס 4?

  • מי אחראי על ההגשה? למרות שכל אחד יכול להגיש את הטופס עבור הנכס שלו, בדרך כלל עושה זאת האדריכל, זאת היות והוא האדם אשר אחראי על ביקורת הבנייה בפני הוועדה המקומית (אשר תבחן את הבקשה). בנוסף לטופס, יציג האדריכל דוחות ביקורת של הבנייה משלושה שלבים- שלב סיום היסודות, עם גמר ביצוע עבודות השלד ועם גמר עבודות הבנייה, ולכן בשלבים אלה תהיה הקפדה יתרה של האדריכל על הבקרה.
  • אילו מסמכים צריך לצרף? הפעולה החשובה ביותר בהוצאת טופס 4 היא הגשת בקשה בצירוף המסמכים הנדרשים ביניהם תכנית מדידה, מסירת תוצאות של בדיקת הבטון על ידי מכון התקנים ועוד. חלק מהוועדות המקומיות מבקשות אישור קבלן על ביצוע שלד, וכן אישור קבלן על עבודות חשמל. מעבר לכך, משרד הבריאות דורש ביצוע עבודות חיטוי מים וניקוי צנרת לשם קבלת טופס 4. רצוי להתעדכן בכלל הטפסים הנדרשים באתרי הרשויות המקומיות.
  • מה הוא חיטוי מים ולמה הוא חשוב? חיטוי מים, או טיהור מים, הינה בדיקה של הצנרת ותיקונה בכדי למנוע ריחות לא נעימים, טעמי לוואי והימצאות מזהמים. טיהור מים נחוץ היות ולעיתים קרובות עוברות מספר שנים מאז הנחת הצנרת ועד חיבורה לתשתיות הבית. לא ניתן לקבל אישור על טופס 4 ללא ביצוע חיטוי מים כנדרש.

 חיטוי מים

אחרי שקיבלתם את ההיתר, הכל יותר פשוט

מיד לאחר סיום הבנייה הגשתם את כלל הטפסים, ולאחר כל הבדיקות הנדרשות קיבלתם היתר. יש לוודא שעל ההיתר חתומים בסופו של דבר בעל ההיתר והאחראי לביקורת. מבחינה מעשית, ניתן להגיש את טופס 4 גם אם לא הושלמו חלק מהעבודות, ולקבל אישור במידה ולא נשקפת סכנה למשתמשים במבנה.

דילוג לתוכן