התקנת ממ"ד בדירה חדשה

על חשיבות המרחב המוגן במציאות היום יומית שלנו במדינת ישראל

מדינת ישראל היא לא מקום שגרתי לחיות בו לכל הדעות. בעוד במקומות אחרים הפחדים הגדולים ביותר קשורים לאסונות טבע או לאירועים בעלי אופי פלילי בחיי היום יום של האזרחים, הרי שבמדינת ישראל נדמה כאילו ישנם איומים יום יומיים שמגיעים עד מפתן הבית שלנו – החל באיומים של ירי תלול מסלול ועד איומי טרור של ממש. בנוסף, ניתן גם להוסיף את העובדה שמבשרת לנו על סכנת רעידות האדמה בישראל, שחלק גדול ממנה נמצא ממש על צירו של השבר הסורי-אפריקאי. בקיצור, למרות שהבתים שלנו הם המרחבים המוגנים והבטוחים ביותר בחיים שלנו, גם בתוך הבית אנחנו צריכים לוודא כי יש לנו מרחב מוגן איכותי ששומר עלינו מכל משמר, וזהו למעשה ממ"ד. מרחב מוגן דירתי שכזה, שמהווה חדר נוסף בבית שלנו ונותן לנו הגנה איכותית וחזקה מאיומי ירי טילים ומאיומי רעידת אדמה, הוא הכרחי במדינת ישראל גם מבחינה חוקית וכל דירה חדשה שנבנית חייבת שיהיה בה מרחב מוגן.

 

חדר עבודה

 

מהם המפתחות להתקנה איכותית של ממ"ד בדירה החדשה שלנו, ומה האפשרויות שטמונות בחדר זה?

  • קודם כל, בטיחות – קבלן הבניין שמבצע את בניית הדירה החדשה שלנו כחלק מבנייה של בניין הוא לא בהכרח קבלן שבקיא ומכיר את כל ההנחיות והמידע המקצועי בתחום המרחבים המוגנים. ישנם שירותים ספציפיים בהקשר זה, שתפקידם הוא לתת לנו את המענה הנכון ביותר מבחינה בטיחותית בכל מה שנוגע לבניית ממ"ד בדירה החדשה שלנו. יתכן כי הדבר כולל בסך הכל בדיקה של התאמת המרחב המוגן לאור תקנות פיקוד העורף, ויתכן שהדבר גם כולל תכנון ובנייה של המרחב המוגן מאפס. בכל מקרה, צריך לוודא שהמרחב המוגן בדירה שלנו עומד בסטנדרטים המחמירים של עובי ועמידות קירות, סינון אוויר ואטימות כלפי חוץ, ומערכות חיוניות לשהות ממושכת בו.
  • לנצל את המרחב המוגן מעבר – חשוב להבין כי מרגע שבו הממ"ד מותקן בדירה שלנו בצורה מקצועית, הוא הופך לחדר נוסף בדירה שאותו ניתן לראוי לנצל בצורה הטובה ביותר. אנחנו עושים זאת כאשר אנחנו הופכים את המרחב המוגן לחדר בעל שימוש של ממש בבית שלנו – השימוש הפופולארי ביותר בהקשר זה הוא של חדר עבודה. עם זאת, בהחלט ניתן גם לנצל את המרחב המוגן כחדר שינה או כחדר משפחה וילדים, במיוחד לאור רגישות האיום ותפקידו של המרחב המוגן, והרצון שלנו להפוך אותו למרחב הידידותי ביותר מבחינת הילדים שלנו בשהות ממושכת.

מרחב מוגן בהחלט יכול להיות מרחב איכותי בחיי הבית שלנו אם נדע לתכנן אותו כראוי

בכל מקרה, עלינו לתכנן ולהקים ממ"ד כך שהוא מתאים לשהות ממושכת של כל המשפחה בתוכו. המפתח לעמידה איכותית במשימה זו הוא כמובן להכניס את כל ציוד החירום הרלוונטי אליו באופן קבוע, אך גם להפוך אותו לחדר בעל שימוש והנאה לבני הבית ובמיוחד לילדים.

דילוג לתוכן