הובלת פסולת

הובלת פסולת בניין מתבצעת על ידי קבלנים מורשים הכפופים לפיקוח של המשרד להגנת הסביבה. במאמר הבא נסביר מה הייחודיות של הובלה מן הסוג הזה ונבין כיצד היא מתבצעת באתרי בנייה

יש הרבה סוגים של הובלות ולכל אחת מהן מאפיינים אחרים. הובלת פסולת בניין לדוגמא שונה לחלוטין מהובלת דירות, משרדים או רכוש. בהובלה של פסולת בניין נדרשים המובילים להתעסק עם חומרים מגוונים כגון:

  • מלט, חול, אדמה ועפר             הובלת פסולת
  • בטון, ברזל, מתכת ועץ
  • זפת, בלוקים, מרצפות, קרמיקה, שיש וזכוכית
  • חומרי איטום, צבעים ולוחות בידוד
  • חומרים מסוכנים ורעילים

הטיפול בחומרים מתחילים עוד לפני ההובלה בתוך משאיות ייעודיות. ראשית, קבלני פינוי מורשים נדרשים להעמיד מכולה ולרכז בתוכה את פסולת הבניין. שנית, עליהם להפעיל צי משאיות המתאים לפינוי פסולת מן הסוג הזה.

אמצעי זהירות בהובלת פסולת בניין

ההבדלים בין הובלות רגילות לבין הובלת פסולת בניין באים לידי ביטוי גם בנושא של שימוש באמצעי זהירות. להלן כללי הזהירות העיקריים התקפים לגבי פינוי חומרים מסוכנים או סוגים אחרים של פסולת בניין:

א. תזמון – חברת הובלות העוסקות בפינוי פסולת צריכה לדאוג לתזמון נכון. עליה לפנות את הפסולת תוך כדי העבודה ולא להמתין לסיום הפרויקט. רק בצורה כזו ניתן למנוע הצטברות של לכלוך או פגיעה באיכות החיים של הציבור הרחב.

ב. ציוד – חברת הובלות רגילה לא מחזיקה שרוולים, דחסנים או מכולות. לעומת זאת, קבלני פינוי המבצעים גם הובלות של פסולת בניין בהחלט משתמשים בציוד כזה באופן קבוע. שרוולי ענק מפלסטיק או מגומי מאפשרים את פינוי הפסולת ישירות לתוך מכולות ודחסנים. על הקבלן לדאוג להידוק של השרוולים וכך למנוע מהפסולת לזלוג כלפי חוץ. בנוסף, חברה העוסקת בפינוי פסולת בניין מקפידה לכסות את המכולה כדי למנוע מילדים או בעלי חיים לקפוץ לתוכה.

ג. חומרים רעילים – פינוי שלא מבוצע בצורה מסודרת מעלה את הסיכון לחלחול חומרים רעילים אל תוך האדמה. חלק מחומרי הבנייה שאינם מפונים באתר נוטים לזהם את מי השתייה, לפלוט חומרים מזיקים לאוויר ולעיתים גם להצית שריפות.

כיצד בוחרים שירותי הובלות לפסולת בניין?

המטרה בפינוי פסולת היא למנוע זיהום סביבתי ולאפשר ביצוע של פרויקטים בתחום הבנייה והשיפוצים. במקרה של שיפוץ במרחב העירוני אמורים קבלני הפינוי להימנע מהפרעה לתנועה השוטפת, הולכי הרגל או הרכבים. שיקולים אלו אינם קיימים בהובלות רגילות של תכולת דירה או משרד.

יש גם נקודות דמיון בין הובלת תכולת דירה או משרד לבין הובלה של פסולת בניין. ראשית, בשני המקרים יש צורך בבחירת מוביל מקצועי, אמין, מנוסה ומיומן. שנית, המחירים של הובלות לא כל כך שונים. הדבר החשוב הוא לבדוק מה כוללים שירותי ההובלה ולוודא שהפינוי נעשה לאתרים מורשים כפי שקבוע בחוק.

באדיבות – אמי פאשה, פינוי פסולת בניין באישור בלבד, הובלת פסולת ועוד 

דילוג לתוכן