הובלת פסולת – מי מעניק את השירות? באיזה כלי רכב?

החברה הישראלית מייצרת כמויות גדולות של פסולות איתן ניתן להתמודד רק באמצעות שירותי הובלות מקצועיים. מה כולל השירות הזה ומי מבצע אותו? הנה כל המידע שצריך לדעת בנושא

פסולת היא אחת הבעיות הנפוצות של מדינות בעולם המערבי. בעיה זו מחמירה במקביל לגידול באוכלוסייה ולעלייה ברמת החיים, כאשר בישראל לבדה היא מגיעה לכמויות עצומות. החברה הישראלית מייצרת נפח עצום של פסולת ולצורך קידום הטיפול בנושא פורסם בשנת 1993 חוק ייעודי.

חוק איסוף ופינוי פסולת למיחזור מטיל על המשרד להגנת הסביבה את התקנת הצווים ויעדי המיחזור השנתיים. תחת תקנות אלו פועלות הרשויות המקומיות במטרה להפחית באופן הדרגתי את כמות הפסולת ולסלק חלק ממנה למיחזור והטמנה באתרים מורשים.

מה כולל תהליך ההפרדה וההובלה של פסולת?

על מנת להבין כיצד מתבצעים שירותי הובלת פסולת יש להבחין בין סוגים שונים של פסולת. רוב המיחזור מתבצע בתוך מפעלי מיון והפרדה, שתפקידם לקלוט את הפסולת הביתית מהפחים והמכולות. הפסולות מועברות לאתרים על ידי משאיות וכלים ייעודיים. שיטת ההפרדה דומה ברוב המפעלים והדגש הוא על הפרדה בין הסוגים הבאים:

–          פסולת אלקטרוניתהובלת פסולת

–          אריזות, נייר וקרטון

–          פסולת גזם

–          פסולת מסוכנת

–          פסולת זכוכית

–          פסולת תעשייתית ופסולת בנייה

–          פסולת מתכת

–          צמיגים ושקיות פלסטיק

כפי שניתן לראות, אי אפשר לבצע בצורה גורפת שירותים של הובלת פסולת היות ויש כל כך הרבה סוגים. המטרה של חברות העוסקות בתחום היא להפעיל את הכלים המתאימים לכל סוג של פסולת וכך לקצר את התהליך.

כיצד מטפלים בפסולת?

שירותי הובלת פסולת הם רק חלק קטן ממערך הטיפול בפסולת מסוגים שונים. הטיפול המושלב כולל בין היתר הפחתה במקור של פסולת, על ידי כל פעולה הקשורה בעיצוב, ייצור, רכישה או שימוש בחומרים או במוצרים מסוימים. גם שימוש חוזר יכול לעזור לטיפול בפסולת והוא מתייחס למוצרים שנאספו עם תום השימוש.

היעילות של טיפול בפסולת באה לידי ביטוי במיחזור. תהליך הוצאת חומרים שונים מזרם האשפה ושימוש בהם כחומר גלם הוא אחד החידושים המלהיבים של השנים האחרונות. חומרי גלם ממוחזרים הופכים להיות יותר ויותר נפוצים. בזכות היעילות של שירותי ההובלות והשינוע יכולים ארגונים במגזר הפרטי, החקלאי, העסקי והתעשייתי להשתמש בחומרים ממוחזרים לצורך יצירת מוצרים חדשים. מעבר לכך, יש להביא בחשבון את השיטה לטיפול בפסולת תוך ניצול האנרגיה הגלומים בחומרים אורגניים.

מרחקי ההובלה הקצרים יחסית של הפסולת עד לאתר ההטמנה מקלים על השירות והופכים אותו לאטרקטיבי במיוחד. הטמנת פסולת באתרים מורשים ומסודרים מבטיחה טיפול בתשטיפים ובגזים הנוצרים וכך מונעת נזקים סביבתיים. כל שיטות הטיפול הללו עולות בקנה אחד עם האינטרס הסביבתי המשותף. סביר להניח כי גם בעתיד ישמשו השיטות השונות לטיפול בפסולת ולמניעת זיהום.

דילוג לתוכן